Speech-Language Pathology

Visiting address: BMC, Husargatan 3, Uppsala
Postal address: Box 564, 751 22 UPPSALA

Forskargruppen Logopedi

Alm, Per
Universitetslektor (också affilierad med New York University, Communicative Sciences and Disorders), tel: 018-471 4743
per.alm@uu.se

Bauer, Malin
Doktorand
Malin.bauer@uu.se

Blom Johansson, Monica
Docent, universitetslektor tel: 018-471 4747
monica.blom.johansson@uu.se

Birck, Maria
Forskningsassistent
Maria.birck@uu.se

Gonzalez Lindh, Margareta
Associerad forskare
margareta.gonzalez.lindh@uu.se

Hedenius, Martina *
Universitetslektor
martina.hedenius@uu.se

Jennische, Margareta
Associerad forskare
margareta.jennische@uu.se

Löfkvist, Ulrika
Docent, universitetslektor
Ulrika.löfkvist@uu.se

Olsson, Camilla
Forskare: camilla.olsson@uu.se

Schalling, Ellika
Professor, 018 471 4644
ellika.schalling@uu.se

Schütz, Marika
Doktorand,
Marika.schutz@uu.se

Sör, Ingrid
Forskningsassistent (föräldraledig), 018-471 4743
ingrid.sor@uu.se

Wandin, Helena
Associerad forskare
Helena.wandin@uu.se

Wistbacka, Greta Öhlund
Universitetslektor, tel: 018 471 4122
greta.ohlund.wistbacka@uu.se

Studierektor och lärare, Logopedprogrammet

Alm, Per
Universitetslektor (också affilierad med New York University, Communicative Sciences and Disorders), tel: 018-471 4743
per.alm@uu.se

Blom Johansson, Monica
Docent, universitetslektor tel: 018-471 4747
monica.blom.johansson@uu.se

Hedenius, Martina *
Universitetslektor
martina.hedenius@uu.se

Krüger Vahlquist, Maria
Universitetsadjunkt, 018-471 4741
maria.kruger.vahlquist@uu.se

Laurent, Nadina
Studierektor, 018-471 4748
nadina.laurent@uu.se

Loskog, Anna
Universitetsadjunkt, 018-471 4607
anna.loskog@uu.se

Schalling, Ellika
Professor, 018 471 4644
ellika.schalling@uu.se

Wistbacka, Greta Öhlund
Universitetslektor, tel: 018 471 4122
greta.ohlund.wistbacka@uu.se

Ögefeldt, Sofia
Universitetsadjunkt, 018-471 4742
sofia.ogefeldt@uu.se

Last modified: 2023-04-17